Słaba widoczność na drodze często powoduje wypadek. Mówimy zarówno o niewystarczającym oświetleniu jezdni, jak i złym widzeniu kierowcy. Eksperci zalecają właścicielom samochodów używanie specjalnych okularów do prowadzenia pojazdu. Co więcej, sensowne jest pozyskanie kilku par jednocześnie, na przykład jednej do jazdy w ciągu dnia, a drugiej do jazdy w ciemności.

Do czego służą okulary dla kierowców?

Aby zrozumieć, jakie okulary do jazdy są potrzebne w twoim przypadku, powinieneś dowiedzieć się, co dokładnie uniemożliwia ci komfortową i bezpieczną jazdę. Potencjalne zagrożenie występuje, gdy promienie słoneczne odbijają się od okien, powierzchni wody, mokrego asfaltu. Reflektory nadjeżdżających samochodów, zbyt jasne reklamy i słońce może być źródłem problemów. Niektórzy kierowcy uważają, że okulary przeciwsłoneczne mogą rozwiązać problemy. Jednak po pierwsze zwykłe przyciemnione szyby nie chronią przed oślepieniem, a po drugie znacznie zniekształcają widoczność i odwzorowanie kolorów, co również stwarza niebezpieczne warunki dla kierowcy.

Osoba, która spędza dużo czasu na prowadzeniu samochodu, potrzebuje okularów z efektem polaryzacyjnym. Są one specjalnie zaprojektowane, aby chronić oczy przed oślepieniem. Takie okulary są używane w szczególności przez rybaków, osoby pracujące w pobliżu wody i sportowców. Okulary spolaryzowane blokują odblaski słoneczne, które często powodują wypadki. Istnieją dwa rodzaje takich produktów:

  • z folią polaryzacyjną przyklejoną do powierzchni soczewki;
  • z folią polaryzacyjną umieszczoną między dwiema warstwami szkła lub plastiku.

Jak wybrać okulary?

Pod względem skuteczności oba typy okularów nie różnią się od siebie. Jednak jeśli folia jest przyklejona do soczewek, może zostać zarysowana lub zerwana, a okulary z czasem mogą stracić swoje właściwości polaryzacyjne. Druga opcja z reguły jest droższa, jednak takie modele służą właścicielowi dłużej. W spolaryzowanych okularach zaprojektowanych dla kierowców warstwa ochronna jest często nakładana tylko na górną część soczewek. Dzięki temu kierowca patrzy w dal przez obiektywy z ochroną przed olśnieniem, ale jednocześnie może spojrzeć na deskę rozdzielczą i mieć pewność, że zobaczy ją bez zniekształceń.

Zazwyczaj firmy znakują swoje produkty literą P, aby wskazać obecność właściwości polaryzacyjnych. Jednak co, jeśli nie ma takiego oznakowania? Wielu producentów stosuje specjalne testy. Na przykład model Polaroid jest wyposażony w tag z napisem, który można odczytać tylko przez soczewki polaryzacyjne. Jeśli nie ma takiego testu, obróć okulary o 90 ° względem dowolnego ekranu LCD. Odpowiedni jest również zwykły smartfon. Teraz spójrz przez okulary na wyświetlacz. Czy obraz jest zaciemniony? Jeśli tak to są to okulary polaryzacyjne. Konwencjonalne soczewki nie dają tego efektu.